Výstavy v ČR

Výstavy mezinárodní, národní, ostatní (vyber zde)

Plemena-standardy
Rozhodčí

Co je potřeba na první výstavu?

 

Pokud chcete jít na výstavu a nejste si jisti, co všechno je potřeba, zkusím to připomenout:


Je potřeba získat a vyplnit přihlášku:    

Pokud jste se rozhodli, že přihlásíte svého pejska na výstavu, nejdříve musíte získat přihlášku. Nejosvědčenějším způsobem je napsat si na adresu, případně zavolat na telefon pořadatele a požádat o zaslání přihlášky. Adresy pořadatelů najdete v horní části stránky v odkazech. Stačí si vybrat typ výstavy.

     POZOR: Existuje i jiná organizace, než je FCI. Tato se nazývá UCI a pořádá své vlastní výstavy. Může se vám tedy stát, že vám někdo nabídne přihlášku na výstavu pořádanou touto organizací. Pokud vám na takovéto výstavě zapíšou výsledky do průkazu původu, s největší pravděpodobností se již nebudete moci zúčastni výstavy v rámci FCI. Proto si vždy pečlivě zkontrolujte, zda je přihláška na výstavu označena logem FCI: 

Přihlášku již tedy máte a nyní můžete přihlásit pejska, který dosáhl věku šesti měsíců (na klubových výstavách je otevírána třída puppy již    od 3 měsíců) a vy máte jeho průkaz původu. U štěňat odchovaných v ČR byste měli průkaz původu obdržet již s jeho předáním, nejpozději však do šesti měsíců jeho věku.

   Prvním vaším úkolem je vyplnit kolonku plemeno - Labrador retriever (nebo česky Labradorský retrívr) 

   Pak zakroužkujete Pes - Fena.

   Další kolonky: velikost - STANDART, druh srsti - KRÁTKÁ a zbarvení podle barvy vašeho pejska.

Vždy je nutno k přihlášce přiložit fotokopii rodokmenu.

 

   Třída

    máte na výběr mezi třídou dorostu, mladých, mezitřídou, třídou otevřenou, pracovní, šampiónů, vítězů, veteránů a tříd čestné (pouze na některých výstavách) - podle stupně pořádané výstavy.

Třída dorostu je otevírána na všech typech výstav. Je určena pro psy ve věku 6 - 9 měsíců.
Třída mladých je také otevírána na všech typech výstav, pro pejsky ve věku 9 - 18 měsíců.
Třída dospívajících - mezitřída je určena pro psy ve věku 15 - 24 měsíců.
Třída otevřená je pro psy ve věku od 15 měsíců bez omezení.
Třída pracovní je pro psy od věku 15 měsíců, kteří mají certifikát pro třídu pracovní. Tento certifikát vám vydají na sekretariátu ČMMJ - Jungmannova 25, Praha 1. Certifikát se vydává na základě úspěšně splněných zkoušek.
(loveckých - mimo OVVR a ZV, které slouží pro uchovnění, ne již do třídy pracovní). Kopii certifikátu musíte přiložit k přihlášce.
Třída šampiónu je otevírána pouze na mezinárodní výstavě, pro psy od 15 měsíců, kteří získali titul národní nebo mezinárodní šampióna krásy. (Neplatí pro titul junioršampión, ten pro zařazení do této třídy neopravňuje). Kopii šampionátu musíte přiložit k přihlášce.
Třída vítězů je otevírána na národní, klubové, oblastní a speciální výstavě a je určena pro psy od 15 měsíců věku, kteří získali titul šampión, národní vítěz, klubový vítěz nebo vítěz speciální výstavy.
Třída veterán
ů je určena pro psy od 8 let, pokud není v propozicích uvedeno jinak.

 

Dále je potřeba vyplnit jméno psa a chovatelskou stanici, zkratku plemenné knihy, číslo zápisu, datum narození. Vše je uvedeno v záhlaví průkazu původu. U importovaných psů rovněž původní číslo a zkratku plemenné knihy.

Pak je potřeba vyplnit jméno otce a matky vašeho pejska. Uvádějte celé jméno včetně chovatelské stanice, případně i s šampionátem, tedy Ch. případně ICh. (šampión - interšampión).

Nakonec vyplníte jméno a adresu majitele a chovatele.

 

 

    Tipy:

Dobré je si plánovat budoucnost. Pokud váš pejsek má 2x CAJC, je výhodné přihlásit ho na některé výstavy do konce roku do třídy dospívajících nebo otevřené. Pokud totiž získá ještě v této výstavní sezóně (výstavní sezóna = jeden kalendářní rok) první CAC pro titul Český šampión, můžete příští rok dodělat jak Junioršampióna tak i Českého šampióna. Více se dočtete ve "Výstavním řádu".

Jistě jste si všimli, že ve věku od 15 měsíců máte možnost kombinovat a vybírat mezi různými třídami. To, kterou třídu se rozhodnete se svým pejskem absolvovat záleží jen na vaší úvaze a například také na přítomnosti konkurence. Pokud máte pejska ještě spíše štěněcího, méně vyspělého, nemá cenu jej hlásit do třídy otevřené, ale raději jej ponechte ve třídě dospívajících. Také v poslední době bývá větší konkurence ve třídě pracovní, proto je na zvážení zda nepřihlásit psa se zkouškou z výkonu do třídy otevřené.

 

Pamatujte, že uzávěrka přihlášek bývá obvykle dva měsíce před výstavou.

 

Univerzální přihlášku máte například možnost stáhnout zde .

 

 

Domů

NAVRCHOLU.cz