Sirius

kennel

labrador   retrievers

alfa   sirius

Líza


 

Příprava na příchod štěněte
   ( rady pro dcerku mojí kamarádky, Zuzku Farovou)


Při výběru chovatele a štěňátka měj na paměti několik zásad: 

      1) Výběr chovatele Tvého štěněte


Prvním zásadním krokem je vybrat dobrého chovatele. Dobrý chovatel Ti rád poskytne veškeré informace o vrhu, rodičích, předcích a na vyžádání zašle fotografie i kopie dokumentů (průkazu původu, ocenění, výsledky zkoušek, atd.). Dobrý chovatel Tě rád osobně seznámí se svým chovem ještě před zadáním štěňátek. Proto doporučuji chov osobně navštívit a přesvědčit se o podmínkách, kde bude Tvoje štěňátko prvních 8 týdnů vyrůstat. Dobrý chovatel Ti umožní prohlídku vrhu alespoň před odběrem, kdy jsou štěňátka již naočkovaná. Takže Tvé štěňátko by mělo být vždy naočkované a odčervené. Pozor, po očkování by štěně mělo být minimálně týden v klidu a pokud možno nepřijít do styku s infekcí, to znamená neměnit prostředí a  vyhýbat se místům, kde se vyskytuje větší množství cizích psů. Je zakázáno prodávat štěňátka mladší 50-ti dní (7 týdnů), takže to dobrého chovatele prostě ani nenapadne.

Doporučené vakcinační schéma

Věk Vakcinace proti Doplňková vakcinace
6.–7. týden psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, psincový kašel koronaviróza
9.–10. týden psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, leptospiróza, psincový kašel koronaviróza, giardióza
12.–13. týden psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, leptospiróza, vzteklina, psincový kašel koronaviróza, giardióza, borrelióza, dermatofytóza
15.–16. týden parvoviróza (pouze některá plemena) borrelióza, dermatofytóza
po 1. roce psinka, parvoviróza, infekční zánět jater, leptospiróza, vzteklina, psincový kašel koronaviróza, giardióza, borrelióza, dermatofytóza

 
Dobrý chovatel Tě při koupi vybaví množstvím informací, jak se o štěňátko starat, čím krmit, jak ho vychovávat; většinou budeš mít instrukce písemně.
Dobrý chovatel s Tebou (vlastně spíš s Tvými rodiči, protože si ještě dlouho počkáš, než ti bude 18 let) také sepíše písemnou smlouvu o prodeji štěněte a prestiží bývá ručit za kvalitu štěněte, samozřejmě je-li s průkazem původu. Chce-li po vás chovatel zálohu na koupi štěněte, není to nic divného, je to jen obrana před neseriózními zájemci a není důvod, proč mu ji nezaplatit. I na tuto zálohu byste měli obdržet písemnou smlouvu. Veškeré písemné smlouvy si pozorně pročtěte, než je podepíšete.
 
Samozřejmostí je, že dobrý chovatel také bude vyzvídat, v jakých podmínkách štěňátko bude, co od něj očekáváš.

     2) Výběr Tvého štěněte

Zdravé a normální štěňátko vítá i cizí návštěvy, zvědavě se o Tebe bude zajímat, bude mít snahu Tě olizovat,  hrát si s Tebou, skákat na Tebe. Se zájmem reaguje na Tvůj hlas, na tleskání, na Tvoji výzvu ke hře a na nové podněty. Dej ale pozor, protože první zoubky jsou ostré jako jehličky, aby se nezapíchly do Tvého oblečení a tys mu trhnutím neublížila. Přetahovat se s ním budeš, až zoubky vymění za druhé. Pozoruj, jak si Tvoje nové štěně hraje se sourozenci, má chuť k jídlu a je to takový malý rošťák plný chuti do života. Má čistý čumáček bez výtoku, čisté okolí očí, uší a konečníku, drobné a ostré zoubky připravené ochutnat vše nové, srst čistou a hebkou, zadní nožičky bez paspárků, pupíček zatažený (téměř nezřetelný - bez kýly). Jeho výkaly mají tuhou konzistenci.
     U štěňátka se kontroluje skus, u psíků také varlata.(To také nech na mamce nebo na někom, kdo už pejsky chová a poradí Ti). Ve stáří 7-8 týdnů by u normálního pejska, kterého chceš, měla být varlata buď sestouplá, nebo alespoň hmatatelná v tříslech. 
    Hlavně Ti chovatel  také vždy vysvětlí přednosti či nedostatky Tebou vybraného štěněte a seznámí Tě s jeho předpokládanou kvalitou, poradí Ti, jestli se povahou k Tobě hodí (ve věku 7-8 týdnů se nedá nic říct najisto, protože štěňátko se bude ještě měnit, ale hodně vlastností se dá odhadnout).
V době odběru štěněte dostaneš do ruky očkovací průkaz nebo PET pas, průkaz původu (je možné, že ti ho chovatel pošle poštou nejdéle do 1/2 roku věku) a rozepsané schéma očkování a odčervení, které musíš dodržovat, protože štěňátko potřebuje téměř stejnou preventivní zdravotní péči, jako je tomu u miminek. Štěně s PP je buď tetované nebo čipované (nebo obojí). V současnosti platí zákon, že každý pejsek musí mít čip, to kdyby se Ti náhodou ztratil. Pokud ještě mrňousek čip nemá, nic se neděje, při návštěvě se domluvíš se svým veterinářem.
 

       3) Jak se na  štěňátko připravit?


Až si toho drobečka přivezete domů, měla bys být na něj připravená. Tak, jako na příchod miminka..
     
Výhodné je domluvit si odběr štěněte na ráno nebo na dopolední hodiny. Především s ním můžeš strávit celý den. I štěně má celý den na to, aby se seznámilo s novým prostředím, zvyklo si na nové pachy a novou smečku, to oceníš zejména v noci. Potrvá několik dní  než si  na nový domov zvykne. Odtržení od své psí rodiny štěně ponese mnohem lehčeji, bude-li mít ve svém pelíšku pokrývku, která si ještě udržuje pach jeho matky a sourozenců. Takže až půjdete na návštěvu k chovateli, přines si s sebou deku, kterou necháš u svého štěňátka a jeho rodiny a vezmeš si ji až při odběru štěněte. 
     Připrav místo, kde bude štěňátko spát. Může to být proutěný pelíšek pro psa (ten mu ale bude chutnat, určitě celý dlouho nevydrží!), látkový pelíšek nebo přepravka, pro první zoubky stačí i měkká deka. Tvůj pejsek prospí až 16 hodin denně. Je tedy logické, že pelíšek představuje velice důležitou součást jeho výbavy. Jenže každé zdravé štěně má  tendenci trhat a cupovat věci, počítej s tím, že může pelíšek potrhat. Důležité je, aby se tam pejsek cítil bezpečně, aby si tam mohl vzít hračky a aby byl nablízku svému páníčkovi . Pelíšek by neměl být v průvanu ani uprostřed největšího "provozu", aby tam psí miminko mělo klid na odpočinek.
     V prvních dnech je nutné mít štěňátko stále při sobě, protože na změnu prostředí bude patrně reagovat pláčem a smutkem po bývalé rodině. Je proto vhodné, abys s ním byla alespoň  první týden po většinu dne.
      Před příchodem štěňátka si také připrav obojek a vodítko, pro štěně je vhodný jednoduchý kožený obojek podšitý měkkou plstí a lehké vodítko. I ten nejpřátelštější pes má mít svůj náhubek. Využiješ jej při cestování MHD nebo při nepříjemném zákroku u veterináře. Náhubek nesmí nikde tlačit nebo odírat. Ale ten kup, až ti pejsek povyroste. A alespoň 2 misky (jednu na vodu, jednu na krmení) - nejlepší jsou nerezové nebo kameninové. Budeš také potřebovat hřeben nebo kartáč na údržbu srsti štěňátka (i když srst 8 týdenního mimča moc údržby nepotřebuje, bude dobré, když ho budeš hned od začátku na tuto péči navykat), psí šampon (ale štěně se nesmí jako malé moc koupat!!!).  
      A důležité jsou hračky! Nezapomeň koupit specielně psí hračky, štěňata milují pískací, ale to táta u televize asi nebude rád ;-). Rozděl je na polovinu a občas je pejskovi měň, ať mu připadají stále nové a lákavé.
       Pozor na malé a drobné předměty, které by mohlo štěňátko spolknout, to je velmi nebezpečné. Hlídej také, zda se někde nemůže dostat k nezakrytým drátům a šňůrám s elektřinou. Dokud nevyroste, bude věci zkoumat hlavně svými zoubky. Po tuto dobu musíš  dohlédnout na bezpečnost malého nenechavce.
     Nakonec bys také měla mít připraveno něco k jídlu pro Tvůj nový přírůstek. Předem se informuj, jakým krmivem krmil chovatel, abys mohla mít pro první dny připravenou stejnou stravu. Svědomití chovatelé Tě na několik prvních dnů krmivem pro štěňátko, na které bylo zvyklé, vybaví. I když nebudeš chtít dál pokračovat v tomto typu krmiva, musíš alespoň prvních 14 dní  zachovat stejnou stravu, minimalizuješ tím stres ze změny prostředí. Po týdnu můžeš pomalu ubírat starého krmení a stejně pomalu přidávat to Tebou zvolené. Postupný přechod z jednoho typu krmiva na druhý by měl trvat 7-14 dní. 
      Pamatuj, že štěně si mezi 8.–12. týdnem věku vytváří trvalé vazby ke svému okolí (k Tobě, dalším členům rodiny, známým, jiným zvířatům v domácnosti atd.). Proto je velice důležité být s ním v co nejtěsnějším kontaktu a projít s ním všechna místa, která by v budoucnu mělo poznat. Nezapomeň jet tramvají a autobusem! Pro pracovní psy doporučuji do 12. týdne navštívit střelnici.Čím více pobýváš se štěnětem (i s dospělým psem), čím více se mu věnuješ, čím více k němu hovoříš, tím více je Ti oddán. Při každé příležitosti štěně pohlaď. Hladíme jej po hlavě, po hřbetě od hlavy k ocásku, šimrej jej za ušima, na kořenu ocasu nebo jej jemně poplácávej. Nezapomeň pomazlit bříško a u výstavního pejska i varlátka, aby si zvykl na doteky na všech místech tělíčka. Tvoje laskání musí v psíku vzbuzovat příjemné pocity, proto musí být vždy jemné a něžné. 
      A venčení? Lépe je jít se štěnětem denně třikrát na kratší procházku, než jednou na procházku dlouhou. Protože se může příliš unavit. Ber štěně ven hned po probuzení a po jídle a kromě toho vždy, když je neklidné. Když štěně vykoná svou potřebu na správném místě, nadšeně je pochval (já dávám i pamlsek). Když se mu v bytě stane malér, v žádném případě je nesmíš trestat jinak než slovem "Fuj", všechny tresty, které štěně postihnou jindy než bezprostředně po činu jsou škodlivé. Hned je vynes ven a pokud se zde vyvenčí, hodně je pochval. Každé štěně se ti snaží vyhovět a udělat radost, první chyby mu promiň a přejdi je. Pejsek má výborný sluch, nemusíš na něj křičet. A naopak, když se mu něco povede, radostně a hodně ho pochval, tím mu zvedneš sebevědomí a příště už bude vědět, co po něm chceš a uvidíš, že mu všechno učení nových věcí půjde rychleji. 
       Máš-li jakékoli pochybnosti o zdraví štěňátka, doporučuji se nejprve přeptat chovatele, ve vážnějších případech bez prodlení vyhledej vašeho veterinárního lékaře nebo se s ním alespoň poraď po telefonu.

Takže, milá Zuzko, přeji Ti hodně radosti z tvého budoucího psího kamaráda, hodně a dobře se o něj starej. Uvidíš, že na takovou spoustu lásky, kterou od svého pejska dostaneš již  nikdy v životě nezapomeneš. Držím palce, aby to vysvědčení bylo od shora dolů plné jedniček, ale my, co jsme již propadli psí duši víme, že některé věci jsou daleko důležitější než jiné.
       
Nezapomeň, že si sice kupuješ štěně, ale psa z něj děláš sama! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domů