Proč název Alfa Sírius?

Dlouho jsme vybírali pět smysluplných názvů chovatelské stanice. Prošel až náš třetí návrh... ALFA znamená 1. (v řecké abecedě) a Sírius je nejjasnější hvězdou:

      Toto dávné souhvězdí představuje psa ležícího u nohou lovce Orióna.Už ve vykopávkách Tróje našli archeologové kotouček ze slonoviny, na němž bylo toto zimní souhvězdí znázorněno v podobě psa.  Pes byl dar bohyně lovu Artemidy a byl proslulý tím, že mu nic neuteklo. Král Amfytrión (nevlastní otec Héraklův) měl ve svém revíru tak chytrou lišku, že ji nikdo nemohl ulovit. 

      Vzali proto při jednom lovu s sebou psa, který vždy všechno chytil, aby nepolapitelnou lišku ulovil. Celý lov se však dostal do neřešitelné situace; proto nejvyšší pán nad osudy lidí i zvířat Zeus přenesl slavného psa i lišku na oblohu, a bylo po problému. Od té doby pozoruje Velký pes jedním okem lovce Orióna a druhým zírá na blízkého Zajíce. Lišku, pro všechny případy, umístil totiž prozíravý Zeus co nejdále na opačnou stranu oblohy.

Líza

 

K nejjasnější hvězdě Síriovi (je to nejjasnější hvězda na obloze vůbec) směřuje Oriónův pás. V našich šířkách zůstává blízko obzoru. Neklid vzduchu způsobuje, že bliká, zvláště za mrazivých nocí. Řecky "seirios" znamená jiskřící, blikající.

 
Důležitá Bára
Sírius je nejjasnější hvězda v souhvězdí Velkého psa. 
Sírius byl pro Hindy  bohem deště, Chaldejci ho nazývali psí hvězda. Síriův hieroglyf se často objevuje v písemných památkách a na stěnách chrámů u Nilu. Jeho východ před Sluncem (heliaktický východ) oznamoval roční záplavy Nilu. Anetka a Barča

 Arthur (naše štěně z 1. vrhu), Bára a Anetta

Pro Egypťany byl Velký pes nejdůležitějším souhvězdím na celé obloze; to proto, že egyptský bůh Anubis měl psí hlavu. Netty
Bára s Anettkou

 

A pro nás je naše psí smečka součástí života, naší velkou láskou. Naším nejlepším rozhodnutím.  Milují nás, ctí, brání a většinou i poslouchají. Bezmezně nám věří.  Seznámily mě s myslivostí a báječnými lidmi.  Díky za "pejskaře". 

 Díky Anettko, Barčo i Lízinko za to, že jste!

Velký pes - CMa - Canis Maior

Domů

 

 

NAVRCHOLU.cz